Autismus a sexuální orientace
Hned na úvod tohoto článku bych chtěla důrazně upozornit na to, že každý jsme jiný, a to se týká i lidí s poruchou autistického spektra (PAS). To znamená, že co platí u jednoho, nemusí vůbec platit u druhého. Tento článek berte tedy prosím opravdu pouze velice obecně. :)
LGBT V SOUVISLOSTI S PAS - CO SI O TOM MYSLÍM A CO JSEM NAŠLA?
Když jsem si tak pročítala pojmy týkající se sexuální orientace apod., překvapilo mě, kolik pojmů vlastně v dnešní době existuje. Pojem LGBT(+), někdy též LGBTQ(+) či LGBTQIA(+), jste asi už viděli/slyšeli. Je to zkratka, která označuje lidi, kteří mají jinou sexuální orientaci či genderovou identitu než většina populace. Pod zkratkou se tedy skrývají pojmy jako například Lesba, Gay, Bisexuál, Transgender, Queer a další.
Pokud si někde najdete celý výčet těchto zkratek a k nim i související pojmy, zjistíte, že pod pojem LGBT+ spadá mnohem víc lidí, než byste možná čekali, a možná dokonce i vy samotní. :))
Když už jsem byla pohlcená v těchto všech pojmech, začala mě zajímat sexuální orientace v souvislosti s autismem obecně. Konkrétně mě však zajímala nejvíc otázka, do jaké míry jsou autisté (a zejména pak ženy s Aspergerem, které jsou velmi specifickou skupinou) schopni rozpoznat svou sexuální orientaci. Ne, že bych si myslela, že kvůli tomu, že má někdo PAS není schopen poznat, kdo ho přitahuje. Trochu jsem ale předpokládala, že to může být někdy komplikovanější, zejména v tom smyslu, že to někdy za některých okolností může trvat déle.
Lidé s PAS se mohou totiž hůře orientovat ve svých pocitech a mnohem více kopírovat to, co vidí kolem sebe. Zatímco jeden člověk na autistickém spektru tedy ví už od dětství, že je homosexuálně orientovaný, jiný se může například považovat za heterosexuála i vlivem společnosti a teprve později během života zjistit, že je ve skutečnosti třeba bisexuál. K tomu může přispívat také to, že někteří lidé s PAS nemusejí pociťovat sexuální přitažlivost, což je také může mást v tom, kdo je tedy vlastně přitahuje - proč to cítí jinak než jejich vrstevníci.
Nutno ovšem podotknout, že se to pochopitelně netýká pouze lidí s PAS - stejně tak může být neurotypik (člověk bez PAS) asexuál, nebo si žít spokojený "hetero-život" a v 50 letech zjistit, že je gay. Lidé na spektru ovšem mají často různé typy úzkostí, např. také sociální fobii, což je teoreticky může brzdit v tom, aby si naplno uvědomili, kdo vlastně jsou. Jejich "smyslem života" totiž může být především neustálá sebekontrola, aby se neodlišovali od ostatních a nestrhávali tak na sebe pozornost.
Osobně si myslím, že pokud autisté žijí ve světě, ve kterém se o odlišné orientaci příliš nemluví, od dětství jsou vystavováni stereotypním vzorcům "máma-táta", "princ-princezna" apod., mohou je ve snaze se přizpůsobit podvědomě i přejímat. Nehledě na to, že lidé s PAS se už tak cítí být odlišní, mohou být častěji terčem šikany a jiná sexuální orientace by pro ně v této kombinaci mohla být nepřípustná.
Autismus a sexuální orientace spolu ve skutečnosti nemají nic společného. Jde o úplně odlišné oblasti, a tak má člověk s PAS stejnou pravděpodobnost, že bude jinak sexuálně orientovaný, jako ne-autista čili neurotypik. Není tedy pravda, že pokud má někdo už poruchu autistického spektra, nemůže být současně i homosexuálně orientovaný. To je naprostý nesmysl.
Když jsem ovšem trochu hledala nějaké informace ohledně tohoto tématu, našla jsem, že podle některých výzkumů je mezi autisty v porovnání s neurotypiky více asexuálů, a že ženy jsou častěji homosexuální a muži bisexuální. Nemělo by se však jednat o žádné významné rozdíly. Přesné podrobnosti ohledně výzkumů jsem nedohledávala, nicméně osobně mi nepřipadá příliš pravděpodobné, že by porucha autistického spektra přímo souvisela se sexuální orientací... :)
SEXUÁLNÍ ORIENTACE NEMUSÍ BÝT STÁLÁ
Jelikož mám kamarádku, která je právě jinak orientovaná (sama se nerada škatulkuje, proto ji tu nebudu škatulkovat ani já), využila jsem toho a zeptala se jí na několik věcí. Díky tomu jsem si například uvědomila, že tyhle věci se mohou během života i do určité míry měnit. Například, pokud se cítíte být "heterákem", kterému se líbí opačné pohlaví, neznamená to nutně, že jednoho dne vás přeci jen nemůže uchvátit někdo, kdo bude pohlaví stejného. Stejně tak, pokud máte sex s opačným pohlavím a není vám to nepříjemné, neznamená to ještě, že nemůžete i přesto být ve skutečnosti homosexuální. Záleží zkrátka na spoustě faktorů a není to dáno nějakou osobní volbou/vlastním rozhodnutím.
Právě to si myslím, že je jedna z věcí, která v lidech s PAS (mimo jiných) může vytvářet určitý chaos či nedostatečné/chybné porozumění vlastní orientaci - to, že některé věci jsou velmi snadno zaměnitelné a nemusejí být vždy logické, jak by mnoho autistů rádo uvítalo. :)
BISEXUALITA
Další zvláštností může být teoreticky i bisexualita, která nám "umožňuje", aby se nám líbilo více než jedno pohlaví. Pokud se ale dítě vůbec nějakým způsobem setká s tím, že orientace nemusí být pouze heterosexuální, pak se pravděpodobně setká jen s jejím opakem - homosexualitou. Upřímně si nejsem jistá, jak je to v dnešní době, ale pamatuju si, že cca před 15 lety se mezi lidmi mluvilo opravdu pouze/především o heterosexualitě a homosexualitě. Když jsem se poprvé setkala s holkou, která o sobě říkala, že je bisexuální, přišlo mi to jednoduše "vyšinuté". :))
Setká-li se tedy člověk s PAS (a opět nejen on) s tím, že ho přitahuje více druhů pohlaví než "by mělo", může se cítit o to více zmatený. Může mít pocit, že je potřeba se nějak rozhodnout a vybrat si jen jedno. Může se hůře orientovat v tom, co se v něm děje - jaký že je ten rozdíl mezi jedním a druhým pohlavím z hlediska pocitů.
CO Z TOHO VŠEHO PLYNE?
Tímto článkem jsem chtěla především poukázat na to, že (nejen) autisté si nemusejí být zcela jistí svou orientací i několik let. Někdo se narodí a prostě ví, ale někdo nad tím třeba ani nepřemýšlí a připadá mu to nepřípustné. Jsou situace, kdy je to málo platné, ale jsou i situace, kdy jde pravá sexuální orientace daného člověka skutečně (i nevědomky) potlačit. A myslím si, že to je právě to, co se může v některých případech týkat právě (opět mimo jiných) lidí s poruchou autistického spektra, kteří svět celkově zažívají někdy trochu jinak a mohou se někdy příliš snažit do něj zapadnout. Jinými slovy mohou natolik kopírovat chování většinové společnosti, že je nemusí ani napadnout, že oni sami to cítí jinak. Někdy je totiž velice těžké si uvědomit, co že to vlastně cítíme a proč.
Rozhodně bych se tímto nechtěla nikoho dotknout, proto znovu opakuji, že každý člověk je jiný, každý autista je jiný a rozhodně není dobrý nápad házet všechny lidi s PAS do jednoho pytle. Podobně nelze ani jednotlivé definice sexuální orientace či genderové identity vztahovat na všechny lidi, kterých se týkají. Každý jsme prostě jiný. :)
Také bych chtěla upozornit na to, že se jedná především o mou vlastní úvahu. Jelikož v českých zdrojích chybějí podrobnější informace na téma sexuální orientace u lidí s PAS (a já sama anglicky moc neumím), chtěla jsem nabídnout aspoň svůj náhled na věc tímto způsobem. Někteří lidé si totiž myslí, že pokud do konce puberty nezjistíte, že jste například gay, pak je to tím, že zkrátka nejste. Tak jednoduché to ale bohužel někdy není... :)
A CO JÁ?
Někteří lidé jsou proti tomuto škatulkování. Já (možná právě jako aspergerka) mám škatulky docela ráda, protože mi pomáhají se lépe orientovat ve světě - v lidech i v sobě samé. Mám dobrý pocit z toho, když něco mohu pojmenovat. Zároveň mi dávají pocit, že na některé věci nejsem sama.
A když už píšu takovýto článek, asi by se hodilo, abych k tomu řekla i něco o sobě jako člověk s PAS. Jelikož však nechci, aby byl tento článek příliš dlouhý, odkážu vás rovnou na další, který bude zaměřen mnohem více na mě samotnou. :)
Zajímá-li vás, do jaké škatulky byste se mohli zařadit vy, nebo co všechno existuje, značnou část pojmů a jejich specifikací najdete například na této stránce, kterou si případně můžete nechat prohlížečem přeložit do češtiny (při otevření stránky by vám mělo vyskočit okénko nabízející překlad). Některé pojmy se v českém překladu sice ztrácejí, ale jinak je to docela srozumitelné. :)
Budu také ráda, pokud mi případně napíšete svou vlastní zkušenost ohledně PAS a sexuální orientace či genderové identity. :)